Ama bizim öğrencilerimiz “Mutlu”

Finlandiya Eğitim Sistemi ile ilgili üçüncü yazımın konusu başlıktan da anlaşılabileceği gibi: Öğrenciler.

Amacın, tek tip insan yetiştirmek ve öğrencilerine yarış atı muamelesi yapmak olmadığı çok net.İsterseniz ilk önce okula başlayan bir öğrencinin önündeki yol haritasına bakalım.

1

Tablodan da görüldüğü gibi;

 1. Ana sınıfı 6 yaştan itibaren zorunlu.
 2. Zorunlu temel eğitim 9 yıl.
 3. İlk 9 yıl boyunca herkes aynı eğitimi alıyor.
 4. 9 yılın sonunda öğrenciler ya normal lise ya da mesleki eğitim alacakları okula gidiyorlar.
 5. Liseyi ya da dengi mesleki okulu bitirdikten sonra teknik okullara veya üniversiteye gidebiliyorlar.

Şimdi gelin okullar hakkında bizden farklı bana enteresan gelen maddelere bakalım.

Anaokulu:

Hem 6 yaş grubu için ana sınıfı hem de diğer yaşlar için kreş eğitimi veren müstakil ana okulları bizdeki gibi onlarda da mevcut.

Ana okulu; 6.30-17.00 arası açık ama ana sınıfı eğitimi 8.30-12.00 arası. İsteyen veli saat 17 ye kadar bırakabiliyor çocuğunu.

Öğrencilerin uyumaları için yatakhane mevcut.

2

Bana en enteresan gelen uygulama şuydu ki; hava durumu nasıl olursa olsun her gün öğrencileri, dışarıda oyun saatine çıkarmak zorunlu.( Finlandiya’nın kışında bi de ! )  Finlandiya’da çocuklar çok yaygın olarak giydikleri tulumlarıyla bahçede oynuyorlar.

Ana sınıfında yabancı dil kesinlikle yok.

Temel Eğitim (İlkokul-Ortaokul)

9. sınıfa kadar süren temel eğitim her zaman aynı okulda olmuyor bizdeki gibi onlarda da ilkokul ve ortaokul ayrı ayrı olan okullar da var. İlk 5 ilkokul, 6-9 arası ortaokul şeklinde.

Çocuklar okula genelde ya yürüyerek ya da bisikletleriyle geliyorlar. Zaten okulların hepsi devlet okulu ve benzer standartlara sahip olduğu için kimse evinden çok uzakta bir okula gitmiyor.

Her okula girişte hemen sizi, askılar veya dolaplar karşılıyor. Öğrenciler okula girer girmez montlarını ve ayakkabılarını bırakıp sınıflarına çıkıyorlar. Dikkat ayakkabılarını da!.. Öğrenciler okulda çoraplarıyla gezerken öğretmenleri de terlikle geziyor.

34

Okulda çocukların çorapla gezmelerini iki nedenle açıklıyor öğretmenler. Birincisi; öğrencilerin kendilerini evlerindeymiş gibi hissetmesi.İkincisi ise; malum Finlandiya soğuk ve yağışlı memleket çocuklar çamurlu ayakkabıları ile kirletmesinler. Hangi sebepten olursa olsun bu uygulama şahsen benim çok hoşuma gitti.

Öğrenciler 6.sınıfın sonuna kadar hiçbir sınavla karşılaşmadıkları gibi dersleri de genelde aktivitelerle geçiyor. Temel eğitimde ders saatleri 19 ile başlayıp en fazla 30’a kadar çıkıyor.

5

Tabloda gördüğünüz gibi bana ilginç gelen bir durum da yabancı dil olarak İngilizce derslerinin 3. sınıfta başlaması ve temel eğitimin sonuna kadar anca haftada 3 saat olması. ( Buna rağmen Finlandiya’da insanların bir çoğu İngilizce’yi  çok rahat konuşabiliyor.)

El işi ve sanat gibi derslerine çok önem veriliyor; öyle ki gittiğimiz neredeyse her okulda bir atölye bulunuyor. Finlandiya’da ahşap oyma işleri meşhur olduğu için bununla ilgili dersler var.Bununla birlikte yemek yapma dersleri de mevcut. Ve bu dersler cinsiyet ayrımı yapmadan bütün öğrenciler için.

“Eğitimde Eşitlik” yazımda belirttiğim gibi öğrencilerin hiçbirini geride bırakmama gibi politikaları olduğu için temel eğitimde özel eğitim öğretmenlerine büyük iş düşüyor.

Lise

Lisede bizden çok farklı bir şey olmadığını söyleyebilirim. Lise eğitiminin ardından üniversiteye girişte öğrenciler bilgisayar üzerinden girdikleri çoğunluğu açık uçlu olan bir sınav var.

20151211_17075820151211_171236

After school

Ders saatleri az, çocukların genelde okulda geçirdikleri süre çok kısa dedik.Peki bu çocuklar okul sonrası ne yapıyorlar? Öğrencilerin neredeyse hepsi kendi ilgisine göre okul sonrası kurslara gidiyorlar. Bu kurslar görsel sanatlar, müzik, bilişim, spor gibi branşlarda. Kurslara yaklaşık 3 yaşında başlayıp istediği yaşa kadar katılmaya devam ediyor. Bu kurslar da devlete bağlı olduğu için  çok cüzzi bir ücrete her isteyen gidebiliyor20151210_17340820151210_17220220151210_180158

Örneğin müzik kursuna; 3 yaşında gelen çocuk Finlandiya’nın yerel bir enstrümanıyla başlayıp daha sonra başka bir enstrümanda uzmanlaşıyor ve sonra da bir orkestra veya grupta çalmaya başlıyorlar.Aynı şekilde sporda da sürekli devam eden öğrenci uzman seviyesine kadar geliyor bu kurslarda.

Genel anlamda öğrencilerin okul hayatları bu şekilde geçiyor.

Finlandiya’nın eğitim felsefesini ve öğrencilere bakış açılarını daha ayrıntılı öğrenmek için KOULU Group sahibi Paivi Korhonen ile yaptığımız soru cevapta bazı maddeler gerçekten bizlerin de kulağına küpe olması gereken cinstendi.

 • Kendisine yöneltilen PISA sınav sonuçları hakkında bir soru için Paivi;
  “Eğitimde hedefimiz asla PISA sınav başarısı değil.Bizim hedefimiz geleceğimizi şekillendirecek çocuklarımıza iyi eğitim vermek. PISA başarısı sadece bir sonuç,kesinlikle hedef değil.”
 • Eğitim sistemlerinin amacının az zamanda akılda kalıcı ve hayatlarında işe yarar bilgiler vermek olduğunu söyleyen Paivi. Finlandiya Eğitim sisteminin önümüzdeki sene müfredat programını daha da hafifleteceği bir eğitim sistemine geçeceklerini belirtti.(Fenomen Based Learning)
 • Yine kendisine sorulan; G.Kore* ile eğitim sisteminiz birbirinden çok farklı ama onlar da gayet başarılar,bu konuda düşünceniz nedir sorusuna cevabı çok netti:

  “Olabilir, ama bizim çocuklarımız mutlu, okula zevkle geliyorlar.”

İşte belki de eğitimde en önemli maddelerden birisi de bu: “Mutlu bireyler yetiştirmek”

Sahi sizin öğrencileriniz mutlu mu?

Okula zevkle geliyorlar mı?

(Bilgilendirme: G.Kore Eğitim Sistemi, Finlandiya’nın  sisteminden tamamen zıt olarak öğrenciler sabahtan akşam 10’a kadar çok yoğun bir programda eğitim alıyorlar ve son yıllarda PISA sınavında Finlandiya’nın üstünde.)

(Haftaya: Finlandiya Eğitiminde Eğitim Teknolojileri)

 

Reklamlar

Ama bizim öğrencilerimiz “Mutlu”” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s